Hareketli Protez

Hareketli protezler (tam ve bölümlü protezler):

Tam ve bölümlü protezler eksik dişlerin tamamlanması, kaybolan fonksiyon(çiğneme), fonasyon(konuşma) ve estetiğin hastaya iadesi ve ağızda kalan doku ve dişlerin sağlığının ve devamlılığının sağlanması için yapılan apereylerdir. Protezlerin hareketli olması yani hasta tarafından takılıp çıkarılabilmesi sebebiyle hasta tarafından yapılacak olan bakım, temizlik ve özen protezin ve hastanın sağlığı açısından çok önemlidir. Kullanılan protez hastanın eksik dişlerinin iadesinin yanında sindirim sisteminin başlangıcı olan dişlerin kazandırılması genel sağlık üzerinde de etkilidir.

1) Total protezler(tam damak): tüm dişlerini kaybetmiş hastalar için uygulanan protez şeklidir.

Son yıllarda total protezler artık dişsiz ağızlar için tek seçenek olmaktan çıkmıştır. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar ve bunlardan destek alınarak hazırlanan protezler artık hastalara kendi dişleriyle ciğniyormuş hissi vermekte ve bu sebeple sıklıkla total proteze alternatif olarak tercih edilmektedir.

2) Parsiyel bölümlü protezler(kısmi damak): kısmi diş eksikliğinde özel akrilik ve metallerin kombinasyonu ile yapılan kroşe (kanca) adı verilen metal parçaları ile dişe tutunmayı sağlayan protez çeşididir.

3) Hassas tutuculu protezler(çıt çıtlı protezler): Kısmen dişsiz ağızlar için uygulanan protez şeklidir. Dişler üzerinde krose(kanca),tırnak vb. metal aparatlar içermediği için klasik parsiyel bölümlü protezlerden daha estetik bir tedavi şeklidir.

4) İmplant üstü hareketli protezler: Kemik miktarı(desteği) yeterli olmayan hastalarda,implant uygulanır ve bu implantlardan destek alınarak yapılan total benzeri protezlerdir. Yapılacak implant sayısına göre protezin şekli ve tutuculuğun miktarı arttırılabilir.

Hareketli tam ve bölümlü protezlerin bakım ve temizliği;

Bir tam veya bölümlü protez kullanan hastanın dikkat etmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Protezlerinizi her yemekten sonra çıkararak iç ve dış yüzeylerini diş fırçası + sabun kullanarak temizleyiniz. Yapılan araştırmalar protezi akar su altında parmaklarla ovarak temizleme yönteminin protez yüzeyindeki ve eldeki mikroorganizmaları tüm yüzeye yaymaktan öte bir işe yaramadığını kanıtlamıştır. Mutlaka diş fırçası ve sabunla iç ve dış yüzeylerini temizleyiniz. Temizlerken kayganlaşan protezi (takma diş) tutmakta zorlanıyorsanız ve protezinizi düşürmekten endişeleniyorsanız yumuşak bir örtü üzerinde bu işlemi yapınız. Bu ufak önlem protezinizin düşerek kırılmasına engel olacaktır. Diş macunu protezinizin (takma dişin) dış yüzeyindeki cilasının kaybolmasına sebep olabilir. Eğer kullandığınız protezin cilasında bir kayıp var ise bu yüzeye mikroorganizmaların tutulması icin ortam sağlayarak protezinizin temizliğini güçleştirecektir. Böyle bir durumda diş hekiminize başvurarak durumun hekiminiz tarafından düzeltilmesini isteyiniz. Protez (takma diş) temizliğinde, farklı amaçlar için üretilen her türlü temizlik maddelerini çamasır suyu, bulasık ve çamaşır deterjanları…vs kesinlikle kullanmayınız. Bu maddeler protezin yapısını bozmakla birlikte genel sağlık açısından da son derece tehlikelidir. Protez (takma diş) temizliği için özel olarak üretilen tablet veya solüsyonları üretici firmanın talimatlarına göre dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz. Protezin üzerine yerleştiği ağız içi dokularının temizliği de son derece önemlidir. Protezinizi temizledikten sonra temiz olmayan bir ağıza yerleştirdiğiniz taktirde yapmış olduğunuz temizlik boşa gidecektir. Protezlerinizi çıkartıp temizledikten sonra ağız içindeki dişsiz alanları yumusak bir diş fırçası veya gazlı bez ile temizleyiniz. Şayet ağızınızda bazı dişleriniz var ise onlarıda mutlaka diş fırçası ve diş macunu ile temizleyiniz. Bölümlü protezlerde protezin agızdaki mevcut dişlere tutunmasını sağlayan kroselerin(kancaların) temizliği ağızdaki dişlerin korunması açısından son derece önemlidir. Kroselerin etrafındaki ve iç yüzeyindeki besin artıkları temizlenmediği taktirde dişlere zarar verecektir. Her yemekten sonra mutlaka temizlenmelidir. Protezlerinizi çıkardığınızda mutlaka su dolu bir kap içerisinde saklayınız.

Diş hekimlerinizin kontrolü altında olmadan protezlerinizde siz veya bir başkası aşındırma, ilave tamir gibi işlemler kesinlikle yapmayınız/yaptırmayınız. Protezinizle ilgili herhangi bir probleminiz olduğunda derhal diş hekiminize başvurunuz. Her altı ayda bir kez düzenli olarak diş hekiminize kontrole gidiniz. Bu kontroller ilerde olabilecek problemlerin önlenmesine yarayacaktır.

Unutmayınız ki protezlerinizin de bir ömrü vardır ve en az iki en fazla beş yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde değişen dokulara protezinizin uyumu bozulacak ve kullanımı güçleşecektir.

Detaylı bilgi için doktorunuza başvurunuz.