Implant Tedavisi

Diş eksikliklerinin çene kemiği içine yerleştirilen yapay köklerle giderilmesi işlemidir. Çeşitli nedenlerle dişlerini kaybetmiş hastaların yanındaki sağlam dişlerine hiç bir zarar vermeden eksik dişlerin tamamlanabilmesidir. Bu tedavide öncelikle hasta ayrıntılı olarak sistemik, radyolojik ve klinik olarak değerlendirilmelidir. Bu incelemeler sonucu uygulanacak implant sayısı, boyları, çapları ve kemik içindeki yerleri belirlenir. Daha sonra hasta cerrahi aşamaya hazırlanır.

Hangi durumlarda uygulanır :

  • Tek diş eksikliklerinde hastanın yandaki sağlam dişlerini kazıyarak diş eksikliğini gidermek,
  • Az sayıda kalmış doğal dişlere protez yapımı sırasında destek olması amacıyla,
  • Tüm doğal dişlerini kaybetmiş hastalarda
  • Tek diş eksikliklerinde boşluğun yanındaki sağlam dişleri küçültüp köprü yapmak yerine implant tedavisi tercih edilebilir.
  • Özellikle alt çenede total protez kullanan ve kemik harabiyeti yüksek hastalarda protezin tutuculuğunu arttırmak amacı ile tercih edilmektedir.

Tedavi ne kadar sürmelidir ?

Genel bir kural olarak operasyon sonrası alt çenede en az 3 ay, üst çenede en az 4-6 ay kadar implantın çene kemiği ile kaynaşması beklenmektedir. Fakat her geçen gün artan teknolojik yenilikler ile paralel olarak kullanılan implantın çeşidine göre bu süre kısalabilmektedir. Bazı durumlarda hastanın kemik miktarı ve yapısı uygun ise 2 – 7 gün arasında tüm tedavi tamamlanabilmektedir.

Detaylı bilgi için doktorunuza başvurunuz.